Co to jest tabard (definicja)?


Definicja

szaty

Tabard - dawny rodzaj szaty

Tabard to dawny rodzaj szaty, która była popularna w średniowieczu i renesansie. Była to długa, luźna i szeroka toga, sięgająca do kostek, z szerokimi rękawami i otwartym przodem. Tabard noszony był przez mężczyzn i kobiety, zwykle jako element stroju wyjściowego lub uroczystego. Jego wygląd i forma zmieniały się na przestrzeni wieków i w różnych regionach, ale zawsze był to element charakterystyczny i rozpoznawalny.

Historia tabardu sięga średniowiecza, kiedy był to element stroju rycerzy i szlachty. Początkowo był to prosty płaszcz z krótkimi rękawami, noszony nad zbroją jako oznaka przynależności do jakiegoś zakonu lub herbu. Z czasem zaczął ewoluować i stawał się coraz bardziej ozdobny i bogato zdobiony. W renesansie tabard stał się elementem stroju wyjściowego dla arystokracji i bogatej burżuazji, często wykonany z drogich materiałów i ozdobiony haftami i zdobieniami.

Forma i wygląd tabardu różniły się w zależności od okresu i regionu. W średniowieczu był to zwykle prosty płaszcz z szerokimi rękawami, przypominający tunikę. W renesansie natomiast nabierał on coraz bardziej okazałego charakteru, z dłuższym przodem i bogatszymi zdobieniami. Często wykonywany był z jedwabiu lub brokatu, a na rękawach i przodzie umieszczano herb lub inny symbol przynależności.

Zastosowanie tabardu było bardzo szerokie. Oprócz funkcji stroju wyjściowego, był on także wykorzystywany jako element munduru lub uniformu. W wojsku noszony był przez oficerów, a w kościołach przez duchownych. W średniowieczu służył także jako oznaka stopnia w hierarchii rycerskiej. W końcu XIX wieku tabard zaczął zanikać, zastępowany przez inne elementy stroju. Obecnie jest on elementem tradycyjnym i ozdobnym, noszonym przede wszystkim podczas uroczystości i rekonstrukcji historycznych.

Podsumowując, tabard to dawny rodzaj szaty, odzwierciedlający bogactwo i przynależność do określonej klasy społecznej. Jego historia jest długa i bogata, a jego wygląd i forma zmieniały się na przestrzeni wieków. Obecnie jest on elementem tradycyjnym i ozdobnym, ale w dawnych czasach pełnił wiele funkcji i był nieodłącznym elementem stroju wielu ludzi.

Czy wiesz już co to jest tabard?

Inne definicje:

maczetami
(...) i oznacza grupę lub zbiór maczet. Jest to często używane w kontekście opisania sytuacji, w której wiele osób posiada lub używa tego narzędzia. Jest to również często wykorzystywane w kontekście wojskowym, aby opisać grupę żołnierzy lub działań, w których maczety są wykorzystywane. W języku polskim, słowo "maczetami" jest zwykle używane w celu podkreślenia liczby lub znaczenia maczet w danym kontekście.

wałaszyłbyś
(...) podkreślić niezdarność lub nieumiejętność kogoś w danym temacie. Słowo to jest często używane w rozmowach z bliskimi lub w grupie znajomych, ponieważ jest to nieformalne słowo i nie jest stosowane w sytuacjach oficjalnych. Może również być używane w sytuacjach, kiedy chcemy zwrócić uwagę na czyjąś niezdarność lub nieumiejętność w sposób żartobliwy.Przykłady użycia - Widziałeś, jak on wałaszył się na boisku? To był widok godny oglądania. - Nie wałaszyłbyś się tak, bo jeszcze coś zepsujesz. - Ona wałaszy (...)

jadące
(...) sposób intensywny lub szybki. Na przykład, jeśli ktoś mówi "jestem teraz w pracy i mam jadące spotkanie", oznacza to, że spotkanie jest bardzo ważne i intensywne, a osoba musi się skupić na wykonywaniu swoich obowiązków.W języku potocznym "jadące" jest także często używane w odniesieniu do imprezy lub wydarzenia, które jest bardzo udane i emocjonujące. Na przykład, jeśli ktoś mówi "było jadąco na koncercie", oznacza to, że koncert był świetny i wszyscy bawili się bardzo dobrze.W niektórych kontekstach (...)

ichtiopatologi
(...) wodnych. Choroby ryb mogą mieć poważne konsekwencje dla gospodarki rybnej oraz dla ekosystemów. Dlatego też, badania w dziedzinie ichtiopatologii są niezbędne dla zapewnienia zdrowia i dobrostanu ryb oraz ochrony zasobów wodnych.Perspektywy rozwoju ichtiopatologiiWraz z postępem technologicznym i rozwojem nauk biologicznych, ichtiopatologia również rozwija się w szybkim tempie. Coraz więcej metod diagnostycznych i terapeutycznych jest dostępnych dla specjalistów zajmujących się chorobami ryb. W przyszłości, (...)

żabieńcowatych
(...) na wilgotnych łąkach, brzegach rzek i jezior. Niektóre gatunki są także charakterystyczne dla lasów, a nawet pustyń. Wiele z nich jest roślinami ozdobnymi, uprawianymi w ogrodach i parkach ze względu na swoje piękne kwiaty.Wykorzystanie w medycynie i kuchniNiektóre gatunki żabieńcowatych mają właściwości lecznicze i są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Na przykład dzięgiel lekarski (Symphytum officinale) stosowany jest w leczeniu chorób skóry, a dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) pomaga (...)

Bacciarelli
(...) XVIII wieku i od tego czasu był używany przez wiele gałęzi rodu. Jego wygląd jest oparty na tradycyjnym herbie włoskiego rodu Bacciarelli, ale został dostosowany do polskiego systemu heraldycznego.Herb Bacciarelli przedstawia w polu czerwonym złotego lwa wspiętego, trzymającego w prawej łapie srebrny miecz, a w lewej czerwony krzyż. Nad tarczą umieszczona jest złota korona szlachecka, a pod nią dwie gałązki laurowe. Całość jest otoczona czerwonymi płomieniami, symbolizującymi odwagę i męstwo.Herb Bacciarelli (...)

rabowałoby
(...) niepoprawne gramatycznie, ponieważ powinno brzmieć "rabowałoby się", jednak w mowie potocznej często pomija się końcówkę "się".Słowo "rabować" pochodzi od łacińskiego słowa "rapere", które oznaczało "chwytać". W języku polskim pojawiło się w XIII wieku i pierwotnie oznaczało uprowadzenie lub porwanie. W późniejszych latach zaczęło być używane w znaczeniu kradzieży lub grabieży, szczególnie w odniesieniu do przestępstw popełnianych przez grupy zorganizowane.Rabowałoby jest odmianą czasownika "rabować" (...)

sacharymetriami
(...) badanej próbce.Zastosowanie sacharymetrii w przemyśle spożywczymSacharymetria jest szczególnie ważna w przemyśle spożywczym, ponieważ pozwala na kontrolę jakości i składu produktów. Dzięki niej można sprawdzić, czy dany produkt zawiera odpowiednią ilość cukrów, co jest szczególnie ważne dla osób z cukrzycą lub innymi schorzeniami wymagającymi ograniczenia spożycia cukru. Sacharymetria jest również wykorzystywana w badaniach nad nowymi produktami, aby określić, czy są one bezpieczne dla spożycia i czy (...)